graduate

Nagatsu Sadashige

Nagatsu commanded 58 Army under 17 Area Army at Cheju Island, Korea, in early 1945.

Service record

1934     
Colonel     
Kwantung Army
1935

Chief, Rear Area Section, Kwantung Army
1936

Chief, 7 Section (Chinese Intelligence), 2 Bureau, General Staff
1937

Commander, 22 Regiment
1938

Senior Adviser, Security Administration, North China
1941
Lieutenant general     
Commander, 20 Division
1942

Vice chief of staff, China Expeditionary Army
1942

Chief, Shanghai Army Department, China Expeditionary Army
1944-3-22     

Commander, 13 Army
1945-2-1

General Staff
1945-4-8

Commander, 58 Army

References

Fuller (1992)

Generals.dk (accessed 2008-4-5)

Pettibone (2007)



Valid HTML 4.01 Transitional