graduate

Fan Han-chieh (1896-1976)

Fan Han-chieh (Fan Hanjie) likely commanded Kuomintang 27 Army in December 1941.

Service record

1896-10-29    

Born
1922-7
Lieutenant colonel (temporary)     
Chief, Warfare Branch, Staff Section, Western Route Expeditionary Army, Kwangsi Army
1923-3
Colonel (temporary)
Comamnder, 6 Route, Western Route Army, Kwangsi Army
1924-5

Whampoa Military Academy
1924-11

1 Instruction Regiment, Whampoa Military Academy
1925-3

Staff, 1 Brigade, 1 Division, Kwangtung Army
1925-8

Commander, 1 Battalion, 29 Regiment, 10 Division
1925-12

Comamnder, 29 Regiment, 10 Division, 4 Army
1926-11
Major general (temporary)
Deputy commander, 10 Division, 4 Army
1927-3

Commander, Chekiang Garrison Division
1927-10

Staff, 8 Route Army
1928-7

German Military Academy
1932-5

Chief of staff, 19 Route Army
1933-11

Deputy chief of staff, 1 Field Army, Fukien China People's Revolutionary Government
1934-3

Counselor, Nanchang Field Headquarters
1934-11

Chief fof staff, 2 Division
1935-5-4
Colonel

1936-4
Lieutenant general (temporary)
Deputy commander, 1 Army
1936-9-5
Major general

1937-9

Deputy comamnder, 17 Army
1938-5

Chief, Education Department, Central Military Academy
1938-9-1

Commander, 27 Army
1942-1-14

Deputy commander, 34 Army Group
1942-6-25

Commander, 38 Army Group
1944-10

Army College
1945-1

Chief of staff, Deputy Commander, 8 War Area
1945-3-8
Lieutenant general

1945-7-20

Deputy commander, 1 War Area
1946-5-31

Deputy chief, General Staff
1946-6-29

Deputy Commander-in-Chief of the Army
1947-3

Commander, Chengchou Command Post
1947-6

Commander, 1 Army Corps
1948-1-17

Commander, Chinchou Command Post
1948-10-14

Captured by Chinese Communists
1960-10

Released
1962-3

Commissioner of Cultural & Historical Data, National Committee, Chinese People's Political Consultative Conference
1954-12

Member of the National Committee, Chinese People's Political Consultative Conference
1976-1-16

Dies

References

Ammentorp (accessed 2016-1-1)


Valid HTML 4.01 Transitional