graduate

Fujie Keisuke (1885-1969)


Photograph of Fujie Keisuke

Wikimedia Commons

Fujie Keisuke was an artillerist, a former Japanese War College instructor, staff officer, and delegate to the 1931 General Disarmament Conference. He filled a number of staff assignments with the Kwantung Army, including chief of the military police, during the 1930s. He was commander of the Western District Army when war broke out in the Pacific, was promoted to full general in February 1943, and was transferred to Eastern District Army in March 1944. In February 1945 the 12 Area Army was also placed under his command. Retiring in April 1945, he was recalled to active duty with the homeland defense just two months later, commanding 11 Area Army and Tohoku District Army (an administrative command in northern Honshu.)

Service record

1885     

Born
1931

Delegate, General Disarmament Conference
1932
Colonel     
Commander, 2 Heavy Field Artillery Regiment
1934

Director, Artillery School
1935
Major general     
Commander, 4 Heavy Field Artillery Brigade
1936

Head, General Affairs Bureau, Kempeitai Headquarters
1937

Head, Kempeitai, Kanto Area
1937-8-2     
Lieutenant general      Provost Marshal General
1938-7-15

Commander, 16 Division
1939-8

General Staff
1939-12

Commandant, War College
1941-4-10

Commander, Western District Army
1943-2     
General

1944-3-22

Commander, Eastern District Army
1945-2-1

Commander, 12 Area Army
1945-3-9

Retires
1945-6

Recalled
1945-6-22

Commander, Northeastern District Army
1945-8-7     

Commander, 11 Area Army
1945-10-15     

Retires
1969

Dies

References

Fuller (1992)

Generals.dk (accessed 2008-2-27)

Pettibone (2007)



Valid HTML 4.01 Transitional