graduate

Kokubushin Shishichiro

Kokubushin commanded 46 Division under 19 Army in the lesser Sundas from November 1944. By war's end the division had moved to Kluang in Malaya.

Service record

1937     
Colonel     
5 Division
1938

Senior adjutant, Ministry of War
1939

Commander, 46 Regiment
1940
Major general
Commandant of Cadets, Military Academy
1941

Head, Training Department, Military Academy
1942-6

Commander, 1 Independent Garrison Unit
1943-6-10     

Chief of staff, 16 Army
1944-11-14     
Lieutenant general     
Commander, 46 Division


References

Fuller (1992)

Generals.dk (accessed 2008-4-25)

Pettibone (2007)



Valid HTML 4.01 Transitional