graduate

Kozuki Yoshio (1886-)

Kozuki Yoshio (Kotsuki Yoshio) was commissioned an infantry officer in 1909 and served as a language officer in Germany before filling numerous administrative posts during the 1930s. He was commander of 19 Division when war broke out in the Pacific. He was given command of 2 Army in July 1942 and became commanding general in Mongolia in June 1943, 11 Army commander in November 1944, and 17 Area Army commander in Korea in April 1945.

Service record

1886     

Born
1909
Second lieutenant     

1932
Colonel
Chief, Control Section, Economic Mobilization Bureau, Ministry of War
1935

Commander, 11 Regiment
1937

5 Division
1937-8
Major general
Commander, 40 Brigade
1938-7-15      

Head, Economic Mobilization Bureau, Ministry of War
1940-3

Head, Army Transport Headquarters
1940-8
Lieutenant general
Commander, 19 Division
1942-7-4

Commander, 2 Army
1943-5-28

Commander, Mongolia Garrison Army
1944-11-22     

Commander, 11 Army, China
1945-4-7
General
Commander, 17 Area Army, Korea
1945

Vice-minister of demobilization
1946

Head, 1 Demobilization Burea, Demobilization Agency
1947

Head, Demobilization Burea, Ministry of Health and Welfare


References

Fuller (1992)

Generals.dk (accessed 2008-4-5)

Hayashi and Cox (1959)

Pettibone (2007)



Valid HTML 4.01 Transitional