graduate

Kung Ling-hsun (1898-1953)

Kung Ling-hsun (Kong Lingxun) commanded 80 Army at the time war broke out in the Pacific.

Service record

1898-10-27      

Born
1926-7
Colonel     
Commander, 3 Regiment
1928-4

Commander, 13 Brigade
1928-6

Commander, 5 Regiment
1929-1

Commander, 281 Regiment
1930-3

Commander, 1 Regiment
1931-10
Major general     
Commander, 127 Brigade
1933-6

Deputy commander, 43 Division
1933-9-24

Commander, 97 Division
1937-9-29

Deputy commander, 80 Army
1937-11-5

Deputy commander, Kansu Air Defense Command
1937-11-9
Lieutenant general     
Commander, 80 Army
1942-1-5

Commander, 2 Training Battalion
1943-2-23

Deputy commander, 2 Army Group
1943-11

Commander, Shansi Province Area Army
1944-3-4

Shansi Provincial Government
1946-3

Deputy chief, Sian Sub-Group, Central Training Corps
1946-11

Head, Security, 11 War Zone
1947-3

Ministry of War
1947-12-24

Hopei Provincial Government
1948-6

Retires
1955-5

Dies


References

Ammentorp (accessed 2016-11-11)


Valid HTML 4.01 Transitional