graduate

Li Tieh-chun (1901-2002)

Li Tieh-chun (Li Tiejun) commanded 76 Army when war broke out in the Pacific.

Service record

1903-3-23      

Born in Kwangtung
1927-7
Lieutenant colonel
Chief, political training section, 1 Division
1927-11

Replacement Regiment, 22 Division
1928-3

Acting commander, Replacement Regiment, 22 Division
1928-4
Colonel
Commander, 4 Regiment, 22 Division
1928-7

Commander, 3 Regiment, 1 Division
1930-6
Acting commander, 1 Brigade, 1 Division
1930-11
Major general
Commander, 1 Brigade, 1 Division
1935-7

Deputy commander, 1 Division
1936-2-3
Lieutenant general     
Commander, 95 Division
1937-4-24

Commander, 1 Division
1938-5-12

Commander, 1 Army
1938-7-28

Commander, 76 Army
1942-6-25

Deputy commander, 37 Army Group
1943-9-28

Commander, 3 Army Group
1943-11

Dismissed
1944-3

Commander, 29 Army Group
1946-4
Commander, Hehsi Garrison Command
1947-9

Commander, 5 Army Corps
1947-12

Dismissed
1950-1

Deputy commander, Hainan Defense Army
1950-5

Ministry of Defense
1954-5

Retires
2002-6-9

Dies

References

Ammentorp (accessed 2016-11-16)


Valid HTML 4.01 Transitional