graduate

Luo Li-jung (1904-1991)

Luo Li-jung (Luo Lirong) commanded 36 Army from 1942 onwards.

Service record

1904-5-10     

Born
1928-6
Lieutenant colonel     
4 Regiment, 22 Division
1928-7

Staff, 2 Brigade, 1 Division
1930-7
Colonel
Commander, 5 Regiment, 2 Brigade, 1 Division
1934-2

Staff, 1 Division
1934-12-31     

Deputy commander, 2 Brigade
1936-9
Major general     
Deputy commander, 78 Division
1937-8

Commander, 12 Class Cadet Corps, Central Military Academy
1938-2

Commander, 15 Class 2nd Cadet Corps, 7 Branch School, Central Military Academy
1938-5

Commander, 40 Division
1938-8

Commandant, 7 Branch School, Central Military Academy
1939-4-29

Deputy commander, 1 Army
1939-9-24
Lieutenant general     
1942-10-15

Commander, 36 Army
1945-1-9

Commander, 3 Army
1947-10-21     

Captured by Chinese Communists
1952-12

Sentenced to 12 years' imprisonment
1960-11-28     

Released
1991-7-6

Dies

References

Ammentorp (accessed 2010-12-23)

Hsu and Chang (1971)


Valid HTML 4.01 Transitional