graduate

Shangkuan Yun-hsiang (1895-1969)

Shangkuan Yun-hsiang (Shangguan Yunxiang) commanded 32 Army Group when war broke out in the Pacific. He previously commanded two divisions in the encirclement of the Kiangsi Soviet that preceded the Chinese Communist Long March, and he commanded 11 Army at the battle of Shanghai. He was involved in the 4 Route Army incident of October 1940.

Service record

1895     

Born
1928
Colonel
Commander, 141 Brigade, 47 Division
1929-3

Commander, 47 Division
1929

Commander, 9 Army
1935-4-4
Lieutenant general     
1936

Dismissed for corruption
1937

Commander, 11 Army
1938

Commander, 32 Army Group
1941

Deputy commander, 7 War Area
1947

Deputy commander, Paoting Pacification Headquarters
1949

Deputy commander, Northern China Bandit Suppression Headquarters
1969-8-8     

Dies

References

Ammentorp (2000; accessed 2015-12-24)

Hsu and Chang (1971)

Mao (1936; accessed 2011-5-14)


Valid HTML 4.01 Transitional