graduate

Ting Chih-pan (1894-1988)

Ting Chih-pan (Ding Zhipan) commanded 26 Army throughout the Pacific War.

Service record

1894     

Born
1936-2-3
Major general     
1938

Commander, 41 Division
1939-11-28     
Lieutenant general     
1941

Commander, 26 Army
1945

Deputy commander, 27 Army Group
1946

Garrison commander, Tsingtao
1947

Commander, 11 Pacification Area
1948

Commander, 1 Pacification Area
1948

Deputy commander, Nanking-Shanghai War Area
1948

Chair, Kiangsu Province
1955

Presidential Council on National Affairs, Taiwan
1988-3-8     

Dies

References

Ammentorp (accessed 2016-8-3)

Hsu and Chang (1971)


Valid HTML 4.01 Transitional