graduate

Wiltse, Lloyd J.


Photograph of Lloyd J. Wiltse

National Archives #80-G-376343

Wiltse served on Nimitz' staff until August 1943, when he was promoted to flag rank and given command of a cruiser division during the Gilberts and Marshalls campaigns.

Service record

1941
Captain
Commander, CL Detroit
1942

Staff, Pacific Ocean Areas
1943-8-12     
Rear admiral     
Commander, Cruiser Division 11
1944-10-24     

Commander, Cruiser Division 10

References

Morison (1951)
Naval Historical Center (accessed 2009-2-16)
Pettibone (2006)
Tuohy (2007)



Valid HTML 4.01 Transitional