graduate

Chang Hsueh-chung (1899-1995)

Chang Hsueh-chung (Zhang Xuezhong) probably commanded 13 Army when war broke out in the Pacific. He briefly commanded 3 Army Group in early 1943.

Service record

1899-7-15     

Born
1927-11
Lieutenant colonel
3 Battalion, Cadet Brigade, Chekiang Military Academy
1928-3
Colonel
Commander, Preparatory Battalion, 1st Brigade, 6th Class, Central Military Academy
1929-1

Special Party Executive Committee, Central Military Academy
1929-4

Commander, 1 Battalion, Wuhan Branch School, Central Military Academy
1930-3

Commander, 3 Regiment, 3 Division
1930-11

Commander, 81 Regiment, 14 Division
1931-1

Deputy commander, Siege Brigade
1931-9

Commander, 2 Regiment, Wuhan Fortress
1932-1
Major general
Commander, 265 Brigade, 89 Division
1933-11-15     

Commander, 2 Kiangsi Defense Division
1934-8-25

Deputy Commander, 89 Division
1937-3
Lieutenant general     
Chief of staff, 13 Army
1938-2-17

Commander, 89 Division
1938-6-11

Deputy commander, 13 Army
1938-7-30

Acting commander, 13 Army
1939-8-7

Commander, 13 Army
1942-7-30

Deputy commander, 31 Army Group
1943-2-18

Deputy commander, 3 Army Group
1943-3-14

Deputy commander, 4 Army Group
1943-10

Deputy commander, 39 Army Group
1944-7

Deputy commander, Kweichow-Kwangsi-Hunan Border Area
1944-10

1st Generals' Class, Army War College
1945-1

Deputy commander, Kweichow-Kwangsi-Hunan Border Area
1945-3

Deputy commander, 3 Field Army
1945-10

Commander, 19 Army Group
1946-9

Commander, 22 Army
1947-3-12

Commander, Huaihai Pacification Area
1947-12

Commander, 7 Pacification Area
1948-8

Deputy commander, Ch`üchou Pacification Headquarters
1949-2

Commander, 9 Organizing and Training Command
1949-8

Advisor, Ministry of National Defense
1959-1

Retires
1995-6-16

Dies

References

Generals.dk (accessed 2019-2-19)

Hsu and Chang (1971)

"Kuomintang National Revolutionary Army" (accessed 2010-12-23)


Valid HTML 4.01 Transitional