graduate

Fraser, Bruce Austin (1888-1981)


Photograph of Admiral Bruce Fraser

Wikimedia Commons

Fraser was a rear admiral and Third Sea Lord (equivalent of the U.S. Navy bureau chief in charge of procurement) at the start of the Pacific War. He became commander of the British Home Fleet in 1943, and a squadron under his command destroyed the German battleship Scharnhorst off Norway's North Cape in December of that year. He was promoted to full admiral in 1944 and in August took command of Far East Fleet. In November he took command of Pacific Fleet, an administrative post, and signed the Japanese instrument of surrender on behalf of Great Britain. After the war he was made a viscount, promoted to fleet admiral, and served as First Sea Lord (equivalent of the U.S. Chief of Naval Operations.)

Service record

1888     

Born
1907-3-15     
Sublieutenant     

1908-3-15
Lieutenant

1926-6-30     
Captain

1938-1-11
Rear admiral

1939

Chief of staff, MediterraneanFleet
1939-9

Third Sea Lord
1940-5-10
Vice admiral
1942-5

Deputy commander, Home Fleet
1943-5

Commander, Home Fleet
1944-2-7
Admiral

1944-8

Commander, Far East Fleet
1944-11     

Commander, Pacific Fleet
1946-4-27

Aide-de-campe to the King
1948-2-7
Admiral of the Fleet     
First Sea Lord
1981-2-12     

Dies

References

Morison (1959)

Pettibone (2006)


Valid HTML 4.01 Transitional