graduate

Kushibuchi Senichi (1890-1964)

Kushibuchi commanded 28 Division under 1 Area Army in Manchuria in March 1943. He was promoted to command of 34 Army in Korea in 1945.

Service record

1890     

Born
1934
Colonel     
Commander, 2 Cavalry Regiment
1937

Adjutant, Ministry of War
1938

Vice chief of staff, 1 Army, China
1938-11-9     

Chief of staff, 1 Army
1940-3-9     

Vice director, Horse Breeding, Ministry of Agriculture and Forestry
1941

Chief, Horse Administration Section, Military Administration Bureau, Ministry of War
1941
Lieutenant general     
Commander, 3 Depot Division
1943-3-1

Commander, 28 Division
1945-1-12     

Commander, 34 Army
1945

Prisoner of war, Russia
1950

Released
1964

Dies

References

Fuller (1992)

Generals.dk (accessed 2008-4-5)

Pettibone (2007)



Valid HTML 4.01 Transitional