graduate

Masai Yoshihito

Masai commanded 121 Division in the final desperate months of the war.

Service record

1941     
Major general    
Commander, 24 Artillery Group
1942-6     

Commander, Artillery, Western District Army
1944-8-8     
Lieutenant general     
Commandant, Shimonoseki Fortress
1945-1-20     

Commander, 121 Division, Korea

References

AxisHistory.com (accessed 2011-11-5)

Generals.dk (accessed 2009-2-13)
Pettibone (2007)


Valid HTML 4.01 Transitional