graduate

Moore, Ernest M. (1907-1981)


Photograph of Ernest C. Moore

U.S. Air Force

"Mickey" Moore attended the University of Missouri for two years before entering West Point, graduating as an artillery officer in 1931. He completed flight school shortly afterwards and was one of the Air Force pilots assigned to deliver air mail in the early 1930s. He then completed a graduate program in meteorology at MIT and had several postings as a weather officer.

Moore was credited with organizing the P-51 fighter escorts for the B-29 strategic bombing campaign from the Marianas against Japan.

I don't believe there is any question about the P-51 being the best prop fighter of WW II. It was our top air fighter, and hence best for escort missions, and equal to the "47" as an attacker against ground target.

Moore had his own P-51 which he insisted on flying at least 20 hours a month, often flying out the first 200 miles (320 km) with his pilots. (His superiors forbade him to fly with them all the way to Japan.) He was concerned for the strain on his pilots on the long flights from Iwo Jima to Japan, and instituted a rule that no pilot should fly more than six very long range missions in a single month.

Service record

1907-12-23     

Born at Vienna, Illinois
1931-6-11     
Second lieutenant     
Graduates from West Point and joins Coast Artillery Corps
1932-10

Graduates from Flying School. Assigned to 77 Pursuit Squadron
1934-3

Air mail pilot
1936-6
First lieutenant
MIT graduate program in meteorology
1938

Langley Field
1939-7

18 Bomb Wing
1940-7

Commander, 18 Bomb Wing Headquarters Squadron
1941-8
Major
Staff, Hawaiian Air Force
1942-1
Lieutenant colonel     

1944-5
Brigadier general Commander, VII Fighter Command
1945-9-4

Headquarters, Continental Air Force
1945-10-15

Deputy commander, 4 Air Force
1946-6

National War College
1947

Staff, Joint Chiefs of Staff
1948-7

Chief, Air Intelligence Divsiion
1951-10-16     

Commander, 13 Air Force
1952-10-1
Major general
Deputy chief of staff, Far East Command
1954-8-25

Chief of staff, MATS Headquarters
1955-8

Deputy commander, MATS
1957-7-16

Commander, 3 Air Force
1961-11-1

Retires
1981-4-7

Dies


References

506thFighterGroup.org (accessed 2011-6-30)

Arlington National Cemetary Website (accessed 2011-6-30)

Pettibone (2007)

U.S. Air Force (accessed 2011-6-30)



Valid HTML 4.01 Transitional