graduate

Nakamura Kotaro (1881-1947)


Photograph of Nakamura Kotaro

Wikimedia Commons

Nakamura was a former Minister of War who was given command of Korea Army in July 1938, just as the Changkufeng Incident in the Korea-Manchuria-Russia border area flared up. Nakamura was careful to localize the subsequent fighting, but was unable to expel the Russians from the disputed territory.

Nakamura was still in command of Korea Army when war broke out in the Pacific. He took command of Eastern District Army very shortly thereafter. He retired in 1943, becoming president of the Military Defense Institute in 1945.

Service record

1881     

Born
1922
Colonel      
Commander, 67 Regiment
1923

General Staff
1927
Major general     
Commander, 39 Brigade
1929

Chief of staff, Korea Army
1930

Head, Personnel Bureau, Ministry of War
1932
Lieutenant general     
Commander, China Garrison Army
1934

Commander, 8 Army
1935

Deputy inspector-general of military training
1937-2-2
General
Minister of War
1937-9-2     

Supreme War Council
1937-8-2

Commander, Tokyo Defense Command
1937

Commander, Eastern Defense Army
1938-7-15

Commander, Korea Army
1941-12-24

Commander, Eastern District Army
1943

Retires
1947

dies

References

Fuller (1992)

Generals.dk (accessed 2008-4-5)

Goldman (2012)

Pettibone (2007)



Valid HTML 4.01 Transitional