graduate

Shimomura Sadamu (1887-1968)


Photograph of Shimomura Sadamu

Wikimedia Commons

Shimomura was commandant of the War College when war broke out in the Pacific, and later commanded 13 Army and Western District Army. Given command of North China Area Army in November 1944, he was recalled to Tokyo to serve as War Minister in the short-lived government organized on 16 August 1945 and dissolved on 24 September.

Service record

1887     

Born
1933
Colonel     
Commander, 1 Heavy Field Artillery Regiment
1935

Staff, Kwantung Army
1935

Director, War College
1936-8-1
Major general      Head, 4 Bureau, General Staff
1937-9-27

Head, 1 Bureau, General Staff
1938-1-12

Sick leave
1938

Commandant, Tokyo Bay Fortress
1940

Commandant, Army Engineering School
1941-4

Commandant, War College
1942-10-8
Lieutenant general     
Commander, 13 Army
1944-3-22

Commander, Western District Army
1944-11-22
General Commander, North China Area Army
1945-8-16     

Minister of War
1945-9-24

Inspector-general of military training
1945-10-15     

Retires
1946

Arrested for war crimes but not tried
1968

Dies


References

Fuller (1992)

Generals.dk (accessed 2008-7-1)

Pettibone (2007)



Valid HTML 4.01 Transitional