graduate

Shimokobe Kenji (-1951)

Shimokobe commanded 23 Independent Mixed Brigade at Kwangchowan, Liuchow peninsula, China in April 1944. The division moved to Hainan in January 1945. His army was crushed by 1 Banner Army almost from the first day of the Russian offensive, 9 August 1945.

Service record

1939     
Colonel      
Commander, Kurume Regimental District
1940

Commander, 88 Regiment
1943
Major general     
Commander, Infantry Group, 43 Division
1944-4     

Commander, 23 Independent Mixed Brigade, China
1951

Dies of illness in China


References

Fuller (1992)

Generals.dk (accessed 2008-7-1)

Madej (1981)



Valid HTML 4.01 Transitional