graduate

Haynes, Caleb Vance (1895-1966)


Photograph of Caleb V. Haynes

U.S. Army. Via Wikimedia Commons

Haynes completed a law degree at Wake Forest before enlisting as an air cadet in 1917. Shipped to France, he spent most of his tour as a test pilot and flight instructor, then served as an aide to President Woodrow Wilson at the Versailles peace conference. He won the Mackay Trophy in 1939 for a flight to Chile in the XB-15, the same year in which he set new speed and altitude records.

Haynes was sent to India in March 1942 with a force of 13 heavy bombers meant to operate from China, but the debacle in Burma and Chiang's fear of Japanese retaliation for any attacks on Japan from Chinese bases prevented him from carrying out his mission. However, he remained in India and held number of commands under the aegis of 14 Air Force, including organizing the Himalaya airlift and commanding Chennault's bomber force. In September 1943 he returned to the United States for the remainder of the war.

Service record

1895-3-15     
     
Born at Mount Airy, North Carolina
1917

Graduates from Wake Forest with a bachelor of laws degree
1917

Flight school
1917-8

School of Military Aeronautics, Georgia Polytechnic Institute
1918-5
Temporary second lieutenant     

1919-6

Mitchell Field
1919-8

Supply officer, Aviation Repair Depot
1920-7
Second lieutenant

1920-9

Test officer, Air Intermediate Depot
1922-5

Office of the Chief of Air Service
1924-8

Crissy Field
1927-3

Commander, 41 Division, National Guard
1931-8

Air Corps Tactical School
1932-6

8 Pursuit Group
1933-9-1
Colonel
Commander, 37 Pursuit Squadron
1934-2-11

Air Corps Mail Operations
1934-7-13

Commander, 37 Pursuit Squadron
1935-1

Rockwell Field
1935-3-6

Commander, 37 Attack Squadron
1935-9-3

Command and General Staff School
1936-6-20

Commander, 49 Bombardment Squadron
1940-2-10

Commander, 41 Reconnaissance Squadron
1940-10-24

Acting aide-de-camp, Brigadier General Follett Bradley
1941-1-7

Training advisor, 13 Composite Wing
1941-1-7

Commander, 25 Bombardment Group
1941-12

Commander, Borinquen Field, Puerto Rico
j1942-2

Haverson Project, Washington, D.C.
1942-4

Commander, Assam-Burma-China Ferry Command
1942-7-4

Commander, Bomber Command, China Air Task Force
1942-10-3
Brigadier general      Commander, India Air Task Force
1943-6-12

Commander, Assam American Air Base Command
1943-9-16

Commander, 1 Bomber Command
1944-7

Commander, 3 Bomber Command
1945-12

Atlantic Division, Air Transport Command
1946-1-20

Commander, Newfoundland Base Command, Atlantic Division, Air Transport Command
1949-8-12

Inspector-General, Military Air Transport Service
1949-9-7

Depucy Commander for Services, Military Air Transport Service
1951-1

Commander, 3750 Technical Training Wing/Commander, Sheppard Air Force Base
1953-1-1

Retires
1966-4-5

Dies

References
Arlington National Cemetary Website (accessed 2014-3-5)

Generals.dk (accessed 2014-3-5)

Pettibone (2006)

Tillman (2010)



Valid HTML 4.01 Transitional