graduate

Martin, Fredrick LeRoy (1882-1954)


Photograph of Frederick L. Martin

U.S. Air Force

Via ibiblio.org

Cropped by author

Fredrick L. Martin was commander of Hawaiian Air Force at the time of the attack on Pearl Harbor. When he was given this assignment, he was the Air Corps' senior pilot with over 2000 hours of flight time. However, he was in poor health, with severe ulcers that forced him to give up all alcohol. He was dutiful to the point of being a chronic worrier, and his eagerness to work well with officers from other services caused some of his airmen to label him a "fuddy-duddy."

Over half of Martin's aircraft were destroyed on the ground during the Pearl Harbor attack, at least in part because they were parked closely together in the middle of the runways as a precaution against sabotage. Because this order originated with Short, and because Martin and Bellinger had submitted a report in March 1941 pointing out the vulnerability of Hawaii to a dawn air raid from carriers, Martin was officially cleared of blame for the Pearl Harbor disaster. However, his ulcers began hemorrhaging during the Pearl Harbor attack, and he appears to have suffered a mild nervous breakdown later in the day, for which his chief of staff had him hospitalized. He was relieved by Tinker early in 1942.

Service record

1882-11-26     

Born at Liberty, Indiana
1908
Second lieutenant     
Graduates from Purdue University, Commissioned in the Coast Artillery Corps and assigned to Fort Flagler, Washington
1911-3-11
First lieutenant

1912-12-29

Coast Artillery School
1913-11-9

Fort Ward, Washington
1916-1-1

Fort Kamehameha, Hawaii
1916-7-1
Captain

1917-10-3

Director, Military Aeronautics, Washington, D.C.
1918-8-19

Supply Section, American Expeditionary Force, France
1919-2

Property Division, Air Services, Washington, D.C.
1920-7-1
Major

1920-8-23

Air Service Pilots School
1921-6-30

Commandant, Air Service Mechancis School
1921-10-4

Commander, U.S. Air Service Around-the-World Flight
1924-10-11

Air Service Tactical School
1925-8-3

Command and General Staff School
1926-6-30

Commander, Bolling Field, District of Columbia
1927-3-30

Chief, Inspection Division, Office of the Chief of the Air Corps
1930-7-7

Commandant, Air Corps Advanced Flying School, Kelly Field, Texas
1931-9-22

Commandant, Air Corps Primary Flying School, Randolph Field, Texas
1933-8-31
Lieutenant colonel     

1934-7-3

Executive officer, Air Corps Material Division
1934

Army War College
1935-6-28
Colonel     
Commander, Wright Field, Ohio
1937-3-31
Brigadier general      
Commander, 3 Wing, Barksdale, Louisiana
1940-10-1
Major general
Commander, Hawaiian Air Force
1942-1-26

Commander, 2 Air Force, Fort George Wright, Washington
1942

Commander, 2 District, USAAF Central Technical Training Command, St. Louis
1944-8-1     

Retired (disability in the line of duty)
1954-2-24

Dies at Los Angeles

References

Arlington National Cemetary Website (accessed 2009-11-20)
Generals.dk (accessed 2008-1-11)
Prange (1981)



Valid HTML 4.01 Transitional