graduate

Davidson, Howard Calhoun (1890-1984)


Photograph of Howard C. Davidson

U.S. Army. Via ibiblio.org

Davidson commanded 14 Pursuit Wing at Wheeler Field in late 1941, and was responsible for organizing a proper radar-based air warning system for Oahu. He was unable to fully overcome the peacetime mentality that hindered development of early warning facilities and training of personnel, and when war broke out in the Pacific, he saw half his modern fighter strength destroyed in a few minutes.

When Chiang Kai-shek demanded the relief of Clayton Bissel (who got along very poorly with Chennault) as commander of 10 Air Force, Davidson became its new commander, proving "consistently helpful and co-operative" during the drive on Myitkyina (Romanus and Sunderland 1953.) He also briefly wore a second hat as commander of the Strategic Air Force of the Allied Eastern Air Command. He was an advocate of low-level attacks on Japanese shipping off the China coast.

Service record

1890    

Born at Wharton, texas
1913-6-12     
Second lieutenant     
Graduates from West Point. Assigned to 22 Regiment.
1915-7

24 Regiment, Philippines
1915-9

27 Regiment
1916-7-1
First lieutenant
Flight training
1916-9

1 Aero Squadron
1917-2

3 Aero Squadron
1917-5-15
Captain
Commandant, School of Military Aeronautics
1917-10

Air Service Headquarters, France
1918-9

VII Corps
1919-4

Student at Sorbonne
1919-8

McCook Field, Ohio
1920-7-1
Major
Transfers to Air Service
1921-9

Air Service Engineer School
1922-7

Assistant military attaché, London
1926-9

Operations officer, Mitchel Field
1927-12

Commander, Mitchell Field
1928-1

Commander, Bolling Field
1931
Lieutenant colonel     

1932

Air Tactical School
1933

Command and General Staff School
1935

Commander, 19 Bombardment Group
1936-9

Executive officer, Training and Operations Division, Office of the Chief of the Air Corps
1937

Chief, Training and Operations Division, Office of the Chief of the Air Corps
1939-8-1
Colonel

1939-9

Army War College
1940-6

Commander, 18 Bombardment Wing, Hickam Field
1941-8-1
Brigadier general     
Commander, 14 Pursuit Wing, Wheeler Field
1942-1-23

Commander, VII Interceptor Command, Fort Shafter
1942-11

Commander, Army Air Forces Technical Training Command, Gulfport, Mississippi
1943-8-19     

Commander, 10 Air Force, India-Burma
1944-1-13
Major general
1946-6-30     

Retired for disability in the line of duty
1984-11-7

Dies


References

Arakaki and Kuborn (1991; accessed 2012-5-22)

Generals.dk (accessed 2008-7-16)

Pettibone (2006)

Romanus and Sunderland (1953; accessed 2012-5-22)

U.S. Air Force (2004; accessed 2012-5-22)



Valid HTML 4.01 Transitional