graduate

Johnson, Davenport (1890-1963)


Photograph of Davenport Johnson

generals.dk. Fair use may apply.

Davenport Johnson participated in the Vera Cruz expedition in 1914 before taking flight training in 1916. He then participated in the Punitive Expedition in Mexico before becoming an observer and, after the U.S. intervention, an instructor and then a combat pilot in France during the First World War. 

During the Second World War, Johnson served in stateside posts, punctuated by an inspection tour in England and the Middle East. During this time, he argued against the emphasis on aircraft numbers that dominated production plans, particularly singling out the Vultee Vengeance as an aircraft meeting no requirement other than increasing production numbers. He took command of 11 Air Force in Alaska in late 1943, then relieved Simon Buckner as commander of Alaska Defense Command when Buckner was given command of 10 Army for the invasion of Okinawa. By then the Aleutians had become a backwater theater.

Service record

1890-3-28      
  Born in Tyler, Texas
1912-6-12
Second lieutenant     
Graduates from U.S. Military Academy. Assigned to 19 Regiment.
1913-2-15

Fort Sill
1916-2

Flight training
1916-7-1
First lieutenant

1916-9

1 Aero Squadron
1917-2

Observer, France
1917-8

Flight instructor, France
1918-1-15

Combat flight operations
1919-3-1

Commander, 2 Pursuit Group
1919-4-3

Commander, 1 Pursuit Group
1919-4-28

Commander, Kelly Field
1920-2-28
Captain

1920-7-1
Major

1920-9-1

Air Corps Field Officers School
1921

Instructor, Air Corps Field Officers School
1925-8

Command and General Staff School
1926-6

Instructor, Air Corps Tactical School
1928-7

Army War College
1929-6

Office of the Chief of the Air Corps
1930-2

Commander, Fort Crockett, Texas
1932-7

Military Intelligence Division, War Department
1933-7-1

Chief, Balkans and Near East Section, Military Intelligence Division
1935-8-1
Lieutenant colonel     

1936-8-27
Colonel
Commander, 7 Bombardment Group, Hamilton Field
1938-3-19

Assistant Commandant, Air Corps Technical School
1940-10-2
Brigadier general
Assistant Chief of the Air Corps
1941-7-31

Caribbean Defense Command
1941-8-5
Major general

1941-9-19

Commander, Caribbean Air Force
1942-9-18

Commander, 6 Air Force, Panama Canal Zone
1942-11

Director of Military Personnel, Army Air Forces
1943-2-25

Commander, 2 Air Force, Fort George Wright
1943

Inspection tour of heavy bombing operations in the United Kingdom and Middle East
1943-9-13

Commander, 11 Air Force, Alaska
1945-5-4

Commander, Alaska Defense Command
1945-11-30

Retired for disability in the line of duty
1963-10-21     

Dies

References

Craven and Cate (1955; accessed 2014-6-7)

Garfield (1965)

Generals.dk (accessed 2014-6-6)

Maurer (1982)

U.S. Air Force (accessed 2014-6-6)


Valid HTML 4.01 Transitional