graduate

Katamura Shihachi

Katamura commanded 54 Division at Himeji in August 1941. His unit deployed to Java and then Burma, arriving January 1944. He was forced to retreat out of the Arakan in late August 1944 but was given command of 15 Army on 30 August. He was outfought by Slim and suffered the near complete collapse of his command in April 1945, the remnants retreating into Thailand.

Service record

1938-7
Major general     Commander, River Transport Unit, central China
1941     

Commander, 5 Brigade
1941-8
Lieutenant general     
Commander, 54 Division
1944-8-30     

Commander, 15 Army

 

References

Fuller (1992)

Generals.dk (accessed 2008-4-4)

Hsu and Chang (1971)

Pettibone (2007)


Valid HTML 4.01 Transitional