graduate

Chandler, Theodore Edson (1894-1945)



Photograph of Theodore E. Chandler

U.S. Navy. Via Morison (1959)

Theodore Chandler was the grandson of a former U.S. Navy secretary and the son of a rear admiral. He graduated from the Naval Academy in 1915 and served in battleships until 1917 and in destroyers in the First World War. Between the wars, he helped fit out several new ships, attended the Naval Postgraduate School for ordnance studies, and received his first destroyer command in 1929. This was followed by a succession of school and command assignments afloat and ashore.

Chandler was captain of the Omaha when that ship encountered the German blockade runner Odenwald in the American security zone in November of 1941. He managed to get a boarding party onto the blockade runner in time to foil an attempt to scuttle her. This was apparently the last occasion on which U.S. sailors received prize money.

Chandler was promoted to rear admiral on 3 May 1943. He commanded a cruiser division in the invasion of southern France in July 1944 before being given command of Battleship Division 2 in the Pacific in October. He arrived in the Pacific just in time to participate in the Battle of Surigao Strait during the Philippines invasion.

He was described as a quiet, competent, well-liked officer.

Chandler was fatally wounded during the Lingayen Gulf invasion, 6 January 1945, when a kamikaze hit his flagship, heavy cruiser Louisville, showering the bridge with burning gasoline. Despite horrible burns, Chandler assisted with fire fighting before accepting medical aid. He died from his injuries the next day, to become the fourth and last American admiral killed in action in the Pacific war.

Service record

1894-12-26     

Born at Annapolis, Maryland
1915-6-5
Ensign     
Graduates from Naval Academy and is assigned to BB Florida
1917-4

BB New Hampshire
1917-8-6

DD Conner
1918-5
Lieutenant junior grade     

1919-5

DD Chandler
1921-1-2

Naval Postgraduate School
1923-7-4

West Virginia
1926-6
Lieutenant commander     
Naval Mine Depot, Yorktown, Virginia
1928-6

CL Trenton
1929-4-26

Commander, DD Pope
1930-10

Bureau of Ordnance
1931

Army Industrial College
1932-5-30

Staff, Destroyers, Battle Force
1934-2-2

Commander, Buchanan
1935-8

Assistant naval attache, France
1936

Assistant naval attache, Spain
1937

Assistant naval attache, Portugal
1938-6
Commander
Executive officer, Nashville
1940-7

Staff, Chief of Naval Operations
1941-7-18
Captain

1941-10-15

Commander, Omaha
1943-4

Commander, Naval Forces, Aruba-Curacao
1943-5-3
Rear admiral

1944-7

Commander, Cruiser Division 2, Atlantic Fleet
1944-10-2

Commander, Battleship Division 2, Pacific Fleet
1944-12-8

Commander, Cruiser Division 4
1945-1-7

Killed in action off Luzon

References

DANFS (accessed 2008-2-1)

Morison (1959)

Prados (1995)



Valid HTML 4.01 Transitional